Lavandula angustifolia
Ki hinné, hogy az ókor egyik legelitebb egysége, a római legionáriusok felszerelésében már helyet kaphatott egy csokor levendula is? Dioszkoridész, egy görög származású katonai orvos ajánlotta, mivel kiválóan lehetett sebfertőtlenítésre, égési sérülések ellátására alkalmazni, emellett a fejfájást is csillapította.
A középkorban már démonűzőnek tartott növényt az emberek inkább a fekete halál távoltartása miatt kötötték a csuklójukra, a pestisdoktorok pedig jellegzetes maszkjuk csőr-részébe töltötték, hogy más gyógynövények mellett a belélegzett levegőt fertőtlenítse.
A kertészek az utak szegélyének erősítésére ültették, az úri nemesasszonyok pedig bedörzsölésre és otthonuk illatosítására használták az édes illatú lila virágokat.
Hazánkban illóolajipari mennyiségben először Dr. Bittera Gyula kezdte el termeszteni a múlt század húszas éveiben, Tihanyban.
Lavandula intermedia
Varázslatos növény mai köntösben
Hogyan is néz ki ma ez a sokoldalú és nagy történetű gyógynövény?
A mediterrán mészkőhegyek déli, napsütötte oldalain barangolva vadon is találkozhatunk három levendulafajjal:
-
legmagasabban, 700-800 m tengerszint feletti magasságban tenyészik a kékeslila, tömött virágú keskenylevelű, valódi vagy orvosi levendula (Lavandula angustifolia), amely a testvérei közt a legértékesebb illóolajat adja,
-
alatta, 400-700 m között a széleslevelű levendula (Lavandula spica) nyurgább bokraival találkozhatunk, melynek szürkéslila virágai testesebb, kámforosabb illatot árasztanak,
-
és kettejük között természetes hibridjük, a lavandin (Lavandula intermedia) foglal helyet, melynek háromfelé ágazó virágos szárai a legtöbb illóolajat adó levendulák közé tartoznak.
Lavandula spica
A tudomány nagyítója alatt
Ez a lila virágú gyógynövény nemcsak a régvolt elit alakulatoknak lehet segítségére!
Tudtad, hogy a valódi levendula illóolajának egyes hatóanyagai belégzés után negyed órával már kimutathatóak a vérből?
Az orvosi levendula esszenciája ráadásul remekül nyugtatja az idegrendszert, ugyanis csökkenti az idegsejtek közötti információ-átadást. Ezáltal a zaklatottan cikázó gondolatok lassulnak, a stressztől szenvedő elme pedig megpihenhet.
Elbánik a vírusokkal és a baktériumokkal, sőt! Egyes körömgombák ellen is kiválóan alkalmazható.
Megcsípett valami hártyásszárnyú? Elő az illóolajos fiolával és hígítatlanul kend be azonnal a helyét! A gyulladáscsökkentő hatóanyagok azonnal működésbe lépnek, lehúzzák a duzzanatot és csökkentik a fájdalmat is.
Megfáztál? Erre a széleslevelű levendula illóolaja a legjobb: magas kámfor-, és eukaliptol-tartalma hatékonyan kitakarítja a légutaidat. Cseppentsd párologtatóba belőle, vagy mézbe/tejbe keverve adagold a fürdővizedhez és élvezd a felszabadult légzés örömét!
Ha kíváncsi vagy ezekre a levendulaolajokra, nyugodtan próbáld ki őket, de ha a bőrödre szeretnéd felvinni, előtte feltétlenül keverd bele valamilyen más olajba (jojoba-, szőlőmagolaj stb).
E három illóolajat nálunk is beszerezheted, az Eau de Tihany boltjaiban, illetve webshopunkban.