Virágvíz? Az meg mi?
Nem az, amire elsőként gondolnánk: hogy teaként a virágot beáztatják vízbe, nem!
A virágvizek akkor jönnek létre, amikor lepárolják az illető növényt, amiből az illóolajat előállítják.
Maga a vízgőz-desztilláció nem bonyolult: az illóolaj-tartalmú növényi részeket - például a levendulavirágokat szárral együtt - zárt üstbe helyezik és forró vízgőzt áramoltatnak át rajtuk. A pára magával viszi az illóolajat, ami kiválik a víz felületére, miután az elegyet egy hűtőspirálban lehűtik.
Az olaj lecsapolása után a virágvíz marad vissza, mely a kozmetikai ipar kedvelt alapanyaga, hiszen gyógyhatása – ha illata nem is – megegyezik az illóolajéval, viszont sokkal gyengédebb nála: nem kell hígítani, mégis ugyanolyan hatékony.
Érdekes, hogy a vízgőz-desztilláció eljárását Avicennának köszönhetjük, aki a 10-11. század fordulóján élt perzsa származású polihisztor volt, és többek között a nyugati orvoslás egyik atyját is benne tisztelhetjük.
Az pedig, hogy ismerhetjük itt Magyarországon többek között a levendula virágvizet, Dr. Bittera Gyulának köszönhető, aki majd' 100 éve Tihanyban először kezdte ipari méretekben termeszteni az orvosi levendulát és ennek a levendula-illóolajnak köszönhette a világhírt.
Erre is jó?
Érdekes világ tárul fel előttünk, ha a virágvizeket szeretnénk használni. A levendulavíz
- segít, ha leégett a bőrünk a napon és enyhíteni szeretnénk a tüneteket: csillapítani a fájdalmat és csökkenteni a gyulladást,
- rovarcsípés, kisebb sebek kezelésében is remek: fertőtlenít és segít a duzzanat elmulasztásában,
- urak nyugodtan használhatják borotválkozás utáni after shave-ként,
- sminklemosóként és arctonikként is megállja a helyét: legyen bár bosszantó pattanás, mitesszer vagy helyi elfertőződés, a levendulavíz gyengéden ápol és gyógyít,
- ha pedig kényeztető arcpakolásra vágyunk, csak keverjük például agyaggal és máris szépülhetünk!
- A levendula virágvizet a hajunkra is ráfújhatjuk, hiszen nemcsak csökkenti a korpásodás és zsírosodás tüneteit, hanem vérbőséget okoz a fejbőrbe masszírozva és ezért a hajhagymákra és hajnövekedésre is serkentő lehet,
- hűsítő-frissítő testpermetként is használhatjuk,
- és annyira hipoallergén, hogy a legérzékenyebb bababőrre is permetezhető, pelenkakiütés és bőrpír ellen!
Ezek alapján ugye már sokkal könnyebb beemelni hétköznapi bőrápoló rutinunkba, vagy a házi patikánkba ezt a fantasztikus natúrkozmetikumot? Csak természetes anyagokat tartalmaz!